• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Flexia lyže

Flexia lyže vs. hmotnosť lyžiara

Flexia (ohýbanie, ohnutie) lyže vyjadruje v jednoduchosti tvrdosť lyže. Odborne flexia vyjadruje akú dynamickú silu [kp] musí lyžiar v každom oblúku vyvinúť na lyžu, aby došlo k jej optimálnemu priehybu a tým správnemu kopírovaniu terénu hranou lyže. Jedine v takomto prípade je lyža správne ovládateľná.

Zjednodušene možno flexiu stotožniť s hmotnosťou lyžiara, teda lyže s flexiou 80 sú vhodné pre lyžiara s hmotnosťou 80kg. Začiatočníci by mali zvoliť  flexiu o 10 %  až maximálne 20% nižšiu  a naopak výborní lyžiari môže flexiu zvoliť aj o 30% vyššiu (výborný 100kg lyžiar môže lyžovať lyže s flexiou 130).

Váha má pri výbere lyží takmer rovnakú dôležitosť ako lyžiarske schopnosti. Na každú lyžu je potrebné vyvinúť určitý tlak pre správne vykrojenie oblúka. Na tvrdšie lyže je potrebný vyšší tlak, na mäkšie menší. Tlak na lyžu vyvíjame jednak rýchlosťou s akou vchádzame do oblúka a tiež vlastnou váhou. Čím rýchlejšie jazdíme v oblúku tým je odstredivá sila vyššia a tým vyšší tlak na lyže vyvinieme. Rovnako so zvyšujúcou sa váhou lyžiara sa tlak na lyžu zvyšuje. To znamená, že dobrý, rýchlo jazdiaci lyžiar môže pokojne jazdiť rovnako tvrdé lyže ako slabší, pomaly jazdiaci, ťažší lyžiar. Rýchlosť kompenzuje nízku váhu lyžiara, preto sa pri výbere tvrdosti ale aj dĺžky lyží zohľadňuje či lyžiar jazdí agresívne/rýchlo.

V súčasnosti málo výrobcov lyží uvádza flexiu priamo na lyžiach a kupujúci sa tým pádom ťažko orientuje. Flexia je však úzko spojená s vnútornou stavbou - jadrom lyže, v závislosti od použitej technológie a materiálov pri stavbe lyže  možno usúdiť ako veľmi je lyža tvrdá. Lyže s penovým jadrom z fúkanej peny sú mäkké s nízkou flexiou, naopak lyže so sendvičovo usporiadaným dreveným jadrom majú flexiu v vyššiu.

Užívateľ

Prihlásenie