• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Konštrukcia lyže

Jadro lyže

Skialpinistické lyže sú zväčša ľahšie ako zjazdové, váha sa najčastejšie znižuje nahrádzaním dreva v jadre lyže penou, vzduchovými komorami a inými kompozitnými materiálmi. Kto by nechcel lacnú lyžu s dreveným jadrom, ľahkú a pritom pevnú v torzii? Žiaľ táto kombinácia je skôr utópiou.

Závodné skialpinistické špeciály sú jedny z najľahších lyží, treba si však uvedomiť, že tieto lyže sú určené predovšetkým na šľapanie, primárna je čo najnižšia váha pri rozumných jazdných vlastnostiach. Ak však chcete nielen vystúpiť na kopec ale aj užiť si zjazd z neho, potom nemusia byť pre Vás závodné lyže tou správnou voľbou. Lacnejšie, o málo ťažšie lyže môžu mať, a často majú, lepšie jazdné vlastnosti ako závodné skialpové lyže.

Nižšie v tabuľke uvádzame stručné porovnanie penového a dreveného jadra lyže, podrobnejšie v nasledujúcom texte.

Penové jadro Drevené jadro
Hmotnosť nízka vyššia
Cena nízka vyššia
Životnosť nízka vysoká
Zachovanie geometrie krátkodobo dlhodobo
Pevnosť v torzii nízka vysoká
Flexia  do 50-60 50<
Absorbcia vibrácií nižšia výborná
Stabilita nižšia vysoká
Určenie začiatočníci, ľahkí lyžiari alebo juniori, skialpinisti preferujúci výstup pokročilí a lepší prípadne ťažší lyžiari, často skialpujúci

 

Penové jadro 

penove jadro lyze

Zdroj: http://www.backcountry.com/explore/ski-construction-explained
Lyže s čistým penovým jadrom sú mäkké na priehyb, málo pevné v torzii, štruktúra jadra sa často znehodnotí malými trhlinami a lyža stráca svoje vlastnosti (stratí profil napr. predpätie) nezriedka sa celkom zlomí. Obvykle bývajú v najlacnejšej kategórii, často ponúkané obchodnými reťazcami. Penové jadro je de facto fúkaný plast (HMPE – high-moduluspolyethylen, makromolekulárny polyetylén), štruktúrou pripomínajúcu bublinkovú čokoládu alebo zo stavebníctva známupur-penu. Flexia lyže s penovým jarom zväčša nepresahuje hodnotu 50, preto sú vhodné skôr pre začiatočníkov s hmotnosťou do 60 kg.

Pena je ľahká, lacná a dobre sa opracúva pri výrobe, na druhú stranu však lyža s penovým jadrom pri vyšších rýchlostiach alebo na zľadovatelom teréne vibruje (kmitá) a nedostatočne absorbuje nárazy z nerovnosti terénu.

Penové jadro sa buď strieka (injektuje) do vopred pripraveného plášťa a po vytvrdnutí formuje tvar lyže alebo sa vyrobí lisovaním či vyrezaním z jedného kusu. Fúkané pena je ľahšia, lacnejšia a menej stabilná oproti opracovávanej pene, ktorá má rovnomernejšiu flexiu.

Drevené jadro

 

drevene jadro lyze

V máloktorom športovom náradí si z minulosti drevo zachovalo pozíciu hlavnej výrobnej suroviny. Drevo je v športe často nahrádzané plastom, laminátom, grafitom, ale v lyžiarskom priemysle drevo pretrváva pre jeho výnimočné vlastnosti. Drevo si dlhodobo uchováva pružnosť a tvar a poskytuje tak v zjazde potrebnú stabilitu.

Drevené jadro sa v súčasnosti vyrába sendvičovou metódou z viacerých kusov dreva v tvare dlhých tenkých hranolčekov, ktoré sa zlepia dokopy a vytvoria tzv. vertikálny sendvič (štruktúra je podobná napr. preglejke). Po vyschnutí sa zlepená báza drevársky opracuje do požadovaného tvaru lyže. Hranolčeky sú striedavo vyrobené z drevín rôznej tvrdosti, aby sa dosiahla cielená pružnosť lyže.

Lyža s dreveným jadrom sa vyznačuje ideálnou pružnosťou, schopnosťou tlmiť vibrácie, dlhou životnosťou a dlhodobým zachovaním geometrie.

Existuje mnoho iných typov jadier lyží, ktoré sú zväčša kombináciou dvoch horeuvedených, širokú škálu jadier má na stránke popísanú napr. firma Elán:
http://www.elanskis.com/cz/technology/cores.html

Porovnanie odľahčených drevených jadier lyží Hagan so vzduchovými komorami

 

porovnanie jadier Hagan
Menej vzduchových komôr,
vyššia váha a pevnosť
Viac vzduchových komôr,
nižšia váha a pevnosť


,               
                   

Užívateľ

Prihlásenie