• Svet skialpinizmu
 • E-shop
 • Bazár
 • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Vhodná dĺžka

Ako si vybrať správnu dĺžku lyží?

Ľudové pravidlo hovorí, aby boli lyže dlhé od brady po vrchol hlavy lyžiara. Pomôcť spresniť správnu dĺžku lyží sa pokúsime v nasledujúcom texte.

Zopár rokov dozadu, s nástupom carvingových lyží, prišla móda nákupu slalomiek, krátkych obratných lyží určených na krátke oblúky na upravených zjazdovkách. Dnes majú čoraz väčší záujem lyžiari o jazdu vo voľnom teréne a zaujímajú sa o skialpinizmus a freeride. Lyže určené pre voľný terén však vyžadujú väčšiu stabilitu ako lyže určené na upravenú rovnú zjazdovku. Stabilitu do veľkej miery zabezpečí dlhšia lyža. Stabilita je dôležitá pri zjazde v nerovnom teréne ale aj pri výstupe na vrchol, napr.v traverzoch kde je dlhšia hrana lyže veľmi užitočná. Lyža lepšie drží v stope a nešmýka sa nadol. Ak stopa nie je vychodená, dlhšia lyža sa vďaka väčšej ploche sklznice lepšie drží nad snehom a nezabára sa. Väčšia plocha sklznice = väčšia plocha stúpacieho pásu, t.j. lyže lepšie držia v strmom stúpaní, nepodklzujú.

V prípade ak ste skôr začiatočník a chcete využívať skialpové lyže aj na zjazdovkách nemusíte si nutne kúpiť kratšie lyže. Vo voľnom teréne Vám dlhé lyže totiž poskytnú stabilitu, pri výstupe aj zjazde, a na zjazdovkách Vám dlhé lyže umožnia získať lepšie lyžiarske schopnosti. Dlhé lyže lepšie držia vlastnú stopu (oblúk) a nútia tým lyžiara klásť dôraz na správne prenášanie váhy a držanie postavy v oblúkoch na rozdiel od krátkych lyží, pri ktorých je možné ľahšie “odseknúť“ oblúk alebo lyžovať tzv. šúchaním.

Pri kúpe twin tip–ových lyží (obojstranné vyhnutie, špičky aj päty lyže) je potrebné mať v súvislosti s výberom správnej dĺžky na pamäti fakt, že zahnutá časť lyže nie je v kontakte so zjazdovkou.Twin tip lyže majú kratšiu aktívnu hranu čím je lyža menej stabilná ľahšie točivejšia.Twintip lyže sú často reálne kratšie ako je výrobcom udávaná dĺžka lyže. Najlepšie je ak si lyže sami zmeriate, alebo aspoň priložíte k svojej postave pre lepšiu predstavivosť. Bežne sa skrátenie aktívnej hrany z dôvodu twintipu kompenzuje voľbou mierne väčšej dĺžky lyže.

Podobná situácia ako s twintip lyžami je aj pri lyžiach s rockerom. Rocker pri voľnej jazde aktívnu hranu lyže skracuje, lyže sú točivejšie a majú malú plochu sklznice v kontakte so zjazdovkou. Pri voľbe dĺžky lyží s Rockerom je vhodné uvažovať nad väčšou dĺžkou, alebo pri rozhodovaní sa medzi dvomi blízkymi dĺžkami si zvoliť aspoň tú dlhšiu.

Dôvody pre voľbu kratších lyží:

 • Ste lyžiar začiatočník
 • Budete lyžovať na upravených zjazdovkách v krátkych oblúkoch
 • Vážite menej ako je bežné pre vašu výšku

Dôvody pre výber dlhších lyží:

 • Ste výborný lyžiar alebo priemerný so snahou zlepšovať sa v lyžovaní
 • Lyžujete rýchlo a agresívne
 • Vážite viac ako je bežné pre vašu výšku
 • Budete lyžovať prevažne vo voľnom teréne
 • Lyže majú twintip
 • Lyže majú rocker (kolísku)

 Nižšie uvádzame veľmi približnú tabuľku pre výber dĺžky lyží.

Výška lyžiara
[cm]
Dĺžka lyže [cm]
Expert Pokročilý Začiatočník
137 140 135 125
142 145 140 130
152 155 145 135
158 165 155 145
168 175 165 155
173 180 170 160
178 185 175 165
183 190 180 170
188 195 185 175
193 200 190 180

Tabuľka pre orientačný výber dĺžky lyží

Užívateľ

Prihlásenie