• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Nízke Tatry

Dumbier
Pohorie Nízke Tatry sa rozkladá na pomerne rozsiahlom území, začínajúcom v sedle Donovaly a končiacom legendárnou Kráľovou Hoľou (1948 mnm) v smere zo západu na východ. Pohorie sa tiahne v dĺžke cca 95 km, pričom hlavný hrebeň presahuje v centrálnej časti výšku 2000 m. - Ďumbier (2043 m), Štiavnica (2025 m), Chopok (2024 m), Dereše (2004 m).

Z pohľadu skialpinizmu je zaujímavá centrálna časť - od Derešov po Ďumbier, východná časť - oblasť Kráľovej Hole a hlavný hrebeň – zimný prechod. Atraktívna je najmä severná časť, ktorá je strmšia s množstvom žľabov. Južná časť je plochá - široké pláne poskytujú nekonečné možnosti pre vyznávačov freeride.

V návštevnom poriadku Národného parku Nízke Tatry (NAPANTu) sú vyhradené miesta pre skialpinistov definované nasledovne:

Miesta vyhradené pre skialpinizmus
Skialpinizmus je v daných lokalitách povolený v dennom čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka, v skialpinistických areáloch len od 15.12. do 30.4.:

Skialpinisticky areal Chopok

- skialpinistický areál Chopok, ohraničený líniou: Zadná voda – sedlo Poľany – Dereše – Oblaz – dolina Trangoška – Halašova jama – sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami – dolinkou potoka Mlynná – sedlo pod Králičkou – Chata M.R.Štefánika – Ďumbier – Krúpova hoľa – Široká dolina;

- skialpinistický areál Kráľova hoľa, ohraničený líniou: Kráľova hoľa – sedlo Snežná jama (cestou k vysielaču) – Kráľova skala – hranica NAPANT (po červenej TZT) – hranicou NAPANT – hrebeň Vyšné Rovienky – sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou hoľou – Kráľova hoľa; Skialpinisticky areal Kralova Hola

Mapa Nizkych Tatier

- zimné tyčové značenie a existujúce chodníky v koridore do 50 m od ich trasy;

- koridor prístupového chodníka k Jaskyni mŕtvych netopierov (Halašova jama – Jaskyňa Mŕtvych netopierov – sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami – chata M.R. Štefánika) do 50 m od jeho trasy;

- záver Mlynnej doliny po sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami a dolinka potoka Mlynná.

Vyhradenie areálov a miest pre skialpinizmus sa nevzťahuje na obdobie, kedy Horská záchranná služba, stredisko lavínovej prevencie Jasná vyhlási zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3., 4. a 5.stupňa). Všetky trasy zjazdov a túr sú vyznačené na mape oranžovou far

Centrálna časť - sever

Z Liptovského Mikuláša sa vydáme na juh, prejdeme kruhový objazd (napojenie diaľnice D1), cez mestskú časť Demänová pokračujeme smerom do lyžiarskeho strediska Jasná. Počas hlavnej sezóny, väčšinou cez víkendy, sviatky a prázdniny, odstavujú osobné autá na záchytnom parkovisku asi 2,5 km nad Demänovou alebo vyššie v doline - na Lúčkach. (ďalšiu dopravu do strediska zabezpečuje kyvadlová autobusová doprava). Do Jasnej jazdí aj pravidelná autobusová doprava, no väčšinou doobedňajšie autobusy bývajú natrieskané - keď sa cestuje s lyžami a batohom nie je to vôbec príjemné stáť celú cestu (cca 30 min.). Vystúpiť môžeme buď na Záhradkách alebo na konečnej - pri hoteli Grand.

Čítať ďalej: Centrálna časť - sever

Centrálna časť - juh

Najlepší prístup je cez Bystrú dolinu, popri Táloch sa autom dostaneme až k chate Trangoška alebo ešte vyššie k hotelu Srdiečko.
Najčastejšie sú využívané nasledovné trasy:

 - Chata Trangoška – Chata gen. M. R. Štefánika – Ďumbier - nenáročná, veľmi frekventovaná trasa (v lete zelená značka), ktorá vedie miernym stúpaním najskôr lesom, vyššie po svahu, od chaty M. R. Štefánika je výstup o niečo strmší, no nie príliš dlhý a náročný . Lyžuje sa buď trasou výstupu alebo priamo smerom na chatu Trangoška.

Čítať ďalej: Centrálna časť - juh

Zjazdy - Chopok, Dereše

V ďalšom popise sa budeme venovať len najobľúbenejším a najčastejšie lyžovaným žľabom, možností pre dobrých lyžiarov je najmä za dostatku snehu oveľa viac (freeride zone I,II,III). Lavíny v tejto oblasti nebývajú veľké, no netreba to podceniť (viacero lavínových nehôd na jar 2010, pozor preto na nový sneh, povinná lavínová výbava nutná)!

Čítať ďalej: Zjazdy - Chopok, Dereše

Užívateľ

Prihlásenie