• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Centrálna časť - sever

Z Liptovského Mikuláša sa vydáme na juh, prejdeme kruhový objazd (napojenie diaľnice D1), cez mestskú časť Demänová pokračujeme smerom do lyžiarskeho strediska Jasná. Počas hlavnej sezóny, väčšinou cez víkendy, sviatky a prázdniny, odstavujú osobné autá na záchytnom parkovisku asi 2,5 km nad Demänovou alebo vyššie v doline - na Lúčkach. (ďalšiu dopravu do strediska zabezpečuje kyvadlová autobusová doprava). Do Jasnej jazdí aj pravidelná autobusová doprava, no väčšinou doobedňajšie autobusy bývajú natrieskané - keď sa cestuje s lyžami a batohom nie je to vôbec príjemné stáť celú cestu (cca 30 min.). Vystúpiť môžeme buď na Záhradkách alebo na konečnej - pri hoteli Grand.

Stredisko Jasná je najväčšie lyžiarske stredisko na Liptove a jedno z najväčších na Slovensku. V posledných rokoch tu prebieha rozsiahla rekonštrukcia vlekov a budovanie nových lanoviek (najnovšie 6-sedačka zo Záhradiek na Priehybu).

Skialpinizmus v oblasti
Väčšina skialpinistov šliape na pásoch buď zo Záhradiek (1028 mnm) hore zjazdovkami - Turistická 5, FIS 11a, Pretekárska 1a na Rovnú Hoľu (1491 mnm) alebo od hotela Grand zjazdovkami Biela Púť 13 , 7, 2 , 1 na Lukovú (1670 mnm). Viď mapa zjazdoviek.

Túto variantu odporúčame najmä za horšieho počasia, napr. za veľkého vetra alebo hmly. Oblasť Chopku patrí medzi najveternejšie oblasti na Slovensku a dosť často od Lukovej nahor býva hustá hmla. Ďalší postup v hmle a silnom vetre (často aj cez 100 km/hod) smerom na Chopok je riskantný - zablúdenie, omrzliny, zranenie.


V prípade pekného počasia však výstup na Chopok treba určite absolvovať, trasa je prehľadná, od Rovnej Hole vedie na Konský Grúň dvojsedačka, z Lukovej nás zas budú viesť staré stĺpy. Horný úsek Konský Grúň – Chopok je prepojený „gombičkovým“ lyžiarskym vlekom Doppelnmayer - popri ňom rýchlo vystúpime ku meteorologickej stanici /metoostanica/ na Chopku.


Samotný vrchol Chopku je ešte o niekoľko metrov vyššie - odporúčame kúsok zlyžovať na juh ku Kamenej chate a odtiaľ väčšinou bez lyží (trčia skaly) krátkym výšvihom vystúpame na hlavný vrchol. Z vrcholu sa Vám naskytnú úžasné výhľady na všetky svetové strany.

Upozornenie
Výšľap a následné lyžovanie po zjazdovkách odporúčame len v čase približne od 8,00-16,00. Mimo tohto času sú zjazdovky uzatvorené /sú tam zákazové tabule/, trate sa upravujú – hrozí zrážka s ratrakom. Pohyb po zjazdovkách v tomto čase vlekári nemajú radi – dávajú to pocítiť - väčšinou len slovne.

Užívateľ

Prihlásenie