• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Zjazdy - Chopok, Dereše

V ďalšom popise sa budeme venovať len najobľúbenejším a najčastejšie lyžovaným žľabom, možností pre dobrých lyžiarov je najmä za dostatku snehu oveľa viac (freeride zone I,II,III). Lavíny v tejto oblasti nebývajú veľké, no netreba to podceniť (viacero lavínových nehôd na jar 2010, pozor preto na nový sneh, povinná lavínová výbava nutná)!

1. Luková kotlina - pravý kotol pri pohľade zhora.


Školský žľab /sklon 25 ° -35 °, vhodný aj pre menj skúsených/
Od konečnej stanice dvojsedačky na Konský Grúň sa dáme doľava cez zábrany na východ a širokým žľabom lyžujeme dole. Ďalej kotlinou (držať sa ľavej strany) až k prvým stromom, potom väčšinou po stope až k letnému červeno značenému chodníku, ktorým treba asi 10 min. vyšliapať na zjazdovku Turistická (začiatok vleku na Vyhliadku).
Pozor, po niekoľkodňovom vetre zvyknú byť v hornej časti obrovské previsy (lavíny), sklon horného úseku môže byť preto úctyhodný.

Meteorologický žľab /sklon 38°-43°, vhodný pre čiastočne skúsených/
Jeden z najobľúbenejších žľabov na Chopku. Zo sedielka pod hlavným vrcholom alebo od predvrcholu pri meteostanici lyžujeme na SV žľabom priamo dole a potom rovnako ako pri Školskom žľabe. Pekný, často lyžovaný žľab.

 

2. Derešský kotol - ľavý kotol pri pohľade zhora


Dievčenský žľab /sklon 25°-33°, vhodný aj pre menej skúsených/
Najlepší prístup je od začiatku vleku Doppelnmayer - gombičky na Chopok. Dáme sa na SZ, prejdeme cez zábrany a prvým, pomerne širokým žľabom lyžujeme priamo dole. Pekný žľab, často lyžovaný, najlepšie lyžovať okolo obeda, keď sneh trochu zmäkne. Odporúčam nezlyžovať úplne dole, ale v spodnej časti sa dať doprava a traverzovať na zjazdovku Spravodlivá. Inak sa treba pomerne prácne dopracovať krížom cez celý kotol na zjazdovku v Derešskom kotli.Retranzlačný žľab /sklon 38° - 43°, vhodný pre čiastočne skúsených/
Priamo od meteostanice na Chopku lyžujeme doľava, na SZ, najskôr širokým svahom, ktorý sa nižšie zužuje v žľab a naberá na strmosti. Pekný žľab, pozor najmä ak je tvrdo. Ďalej pokračujeme šikmo doľava (nestrácať moc výšku) a podľa možností sa napojíme na zjazdovku v Derešskom kotli. Za hmly však určite poblúdime- Derešsky kotol je pomerne veľký a sú tam početné vyvýšeniny, ktoré nás môžu pomýliť.
Dá sa však napojiť aj na zjazdovku Spravodlivá - po zlyžovaní sa budeme držať pravého svahu a traverzovať popod Dievčenský žľab. Traverz je pomerne dlhý, miestami musíme šliapať aj mierne do kopca.Žľaby medzi Chopkom a Derešmi /sklon 36°- 43°, vhodné pre čiastočne skúsených/
Od meteostanice pokračujeme po hlavnom hrebeni smerom na západ, odporúčame nechať si pásy, ku zjazdom miestami treba mierne stúpať. Okrem iného sa tam nachádzajú 3 pekné žľaby. V hornej časti treba rátať s väčším sklonom a možnými prevismi a najmä ak je tvrdo – severná expozícia, treba byť opatrný. Zlyžujeme priamo do kotla a potom na zjazdovku v Derešskom kotli.Dereše /38°-43°, vhodný pre čiastočne skúsených/
Z hlavného vrcholu zlyžujeme niekoľko metrov doľava a potom prvým žľabom smerom na SV lyžujeme priamo dole. V hornej časti je to užšie, nižšie sa žľab rozširuje. Pekný a pomerne dlhý žľab.Žľaby z hrebeňa od Derešov smerom na Brhliská /sklon 36° - 43°, vhodné aj pre menej skúsených/
Od hlavného vrcholu Derešov vybieha na sever dlhý, mierne klesajúci hrebeň ústiaci nad konečnou stanicou sedačky Otupné - Brhliská. Z hrebeňa ústi niekoľko žľabov do Derešského kotla. Žľaby sú orientované na východ, sú o niečo kratšie, ale poskytujú pomerne pekné možnosti na zjazd s dobrým dojazdom.

Poznámka:
Ku žľabom v Derešskom kotli je možný prístup aj vyšliapaním po zjazdovke Otupné – Brhliská (1423 mnm). Potom doľava a popri neupravovanej zjazdovke v Derešskom kotli sa dostaneme ku všetkým žľabom v tejto oblasti.
Ďalší prístup je možný po hrebeni od Brhlísk smerom na Hlavný vrchol Derešov. Hrebeň je možné prejsť celý na pásoch (ak nie je sfúkaný sneh), jedno miesto približne v strede je mierne exponovanejšie - skalnatejšie - lyže tam treba kúsok preniesť.

 

Odporúčané skialpinistické túry

Na nasledovné túry sa odporúčame vydať len za dobrého počasia - na hrebeni býva často hmla a silný vietor - nebezpečenstvo zablúdenia, straty orientácie - pozor aj na preveje na hrebeni. Najmä na jar býva často na niektorých úsekoch hrebeňa sneh roztopený – treba buď preniesť lyže alebo tieto úseky obísť.

1. Dolina Tri Vody- Sedlo Poľany- Chopok
Jedná sa o nenáročnú poldennú skialpinistickú túru, ktorú môžeme poprípade predĺžiť na celodennú až po Ďumbier. Od hotela Grand sa vydáme popri Mikulášskej chate a zotavovni J. Švermu do Doliny Tri Vody – žltá turistická značka. Potom pokračujeme dolinou až výjdeme z lesa, ďalej žľabovitým korytom potoka ku svahu pred nami.
Svah naberá na strmosti (pozor na lavíny), preto opatrne „cik-cak“ vystúpame do jeho najnižšieho miesta - sedla Poľany (1837 mnm).
Ocitneme sa na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, dáme sa doľava na východ. Po hrebeni s občasným klesaním a stúpaním pretraverzujeme po pravej strane Dereše a mierne vystúpame na Chopok. Odtiaľ sa môžeme rozhodnúť, ktorým žľabom zlyžujeme dole. Zlyžovať môžeme aj skôr niektorým žľabom z hrebeňa do Derešského kotla.

2. Chopok, Demänovské sedlo – Ďumbier- Široká dolina
Z Chopku pokračujeme hrebeňom na východ, mierne schádzame dole až do Demänovského sedla. Odtiaľ nenáročným stúpaním s obchádzaním trčiacich skál vystúpame na najvyšší vrchol Nízkych Tatier – Ďumbier (2043 mnm). Z vrcholu môžeme zlyžovať na juh na chatu gen. M.R.Štefánika, alebo zlyžujeme nazad do Krupovho alebo až do Demänovského sedla a odtiaľ na sever strmým svahom /pozor na lavíny/ do Širokej doliny. Ďalej dolinou držiac sa približne zeleno značeného chodníka vyjdeme na Lúčkach /SAD/

3. Magurka – Chabenec - Sedlo Poľany
Trasa osada Magurka - hl. hrebeň Nízkych Tatier sa nachádza mimo vyhradeného skialp. areálu, preto nasledujúcou túrou porušíme návštevný poriadok NAPANTu, z tohto hľadiska treba zvážiť ďalší postup.
Do osady Magurka sa dostaneme z obce Partizánska Ľupča, potom Ľupčianskou dolinou až na križovatku, na ktorej sa dáme doľava (rovno by sme pokračovali do osady Železnô a Liptovskej Lúžnej). Na Magurke sa nachádza vynovená chata Magurka, možnosť ubytovania a stravovania.

Pri nej zaparkujeme a vydáme sa po lesnej ceste smerom na východ (mostíkom cez vodu). Potom lesnou cestou ponad lúku a neskôr chodníkom prídeme do žľabu, ktorý sa vyššie rozdvojuje.
Odporúčame ísť hrebienkom medzi žľabmi až na hlavný hrebeň.


Žľaby sa často lyžujú, dosť často tu však padajú lavíny, preto treba byť opatrný.


Z hlavného hrebeňa je možnosť krátkym zjazdom zlyžovať zo sedla Ďurkovej priamo na juh ku útulni Ďurková pod Chabencom. Inak po hlavnom hrebeni doľava pokračujeme po zimnom tyčovom značení smerom na východ, cez Chabenec (možnosť zlyžovať niekoľko pekných žľabov na sever) a pokračujeme hrebeňom až do sedla Poľany. Máme možnosť zlyžovať dole dolinou Tri Vody alebo ak je čas a sily pokračujeme až na Chopok.

Pozn. Ľupčianska dolina až po Magurku nemusí byť vždy odhrnutá, pozor preto po výdatnom snežení môže byť dolina nezjazdná. Odporúčame preto návštevu tejto oblasti hlavne na jar, kedy je snehu v doline menej a aj lavínová situácia je priaznivejšia.

Užívateľ

Prihlásenie