Rocker (kolíska) alebo Camber (predpätie)
V posledných rokoch sa rozšírili lyže s profilomRocker („kolíska“ – doslovný preklad). Pôvodne určený skôr na freeridové široké lyže, aby mohli „plávať“ v prašane, sa Rocker začal používať aj pre zjazdové lyže a krátke slalomky.
Ako vyzerajú klasické lyže z profilu? Keď pár lyží postavíte sklznicou proti sebe lyže sa dotýkajú na špičke a päte avšak v strede pod viazaním sa lyže nedotýkajú, je tam medzera, klenba. Táto klenba je dôsledkom klasickej konštrukcie lyže systémom predpätia (väčšina lyží).Lyža s Rockerom (kolíska, negatívna alebo obrátená klenba) je konštruovaná tak, že lyže sa pod viazaním dotýkajú a smerom k špičke a päte sú pridvihnuté.
Predpätie lyže pomáha efektívne rozložiť váhu lyžiara zo stredu od viazania na špičku a pätu lyže čím sa docieli, že väčšia časť hrany je v oblúku (náklone) pri lyžovaní v kontakte so zjazdovkou (hovorí sa o „kontaktnej hrane“). Väčšia kontaktná hrana znamená lepšiu stabilitu, najmä na upravených a zľadovatelých zjazdovkách. Predpätie tiež dodáva lyžiam pružnosť a je takmer nutným predpokladom ak chcete jazdiť carving.
Rocker - módny hit alebo užitočná vlastnosť?
Rocker sa prvý krát objavil v konštrukcii lyže roku 2001 od kedy sa rýchlo rozšíril do mnohých freeridových modelov iných firiem, dnes sa Rocker bežne používa aj v zjazdových lyžiach. Skôr zdvíhajúca sa špička lyže umožňuje lepšie plávať v prašane a pripomína jazdu na vodných lyžiach.Pojem „Rocker“ sa prevzal práve z vodných športov.
Lyže s Rockerom pripomínajú pridvihnuté špičky vodných lyží
Rocker zamedzuje situácii kedy sa špičky v prašane zabárajú a lyže autonómne si hľadajúvlastnú stopu, čo je nepríjemné najmä pri vyššej rýchlosti. Lyže s predpätím majú špičku lyže neustále v kontakte so snehom a predná časť hrany má sklon nabehnúť svojvoľne do oblúka podobne ako pri carvingu, túto situáciu možno eliminovať lyžovaním v záklone a držať tak špičky lyží odľahčené alebo lyžami s Rockerom skonštrukčne pridvihnutou špičkou.
Medzi hlavné nevýhody lyží s Rockerom patrí kratšia kontaktná hrana, lyže sú tak točivejšie a nestabilnejšie, horšie držia stopu. Na tvrdých a upravených zjazdovkách sa lyže s Rockerom kontrolujú ťažšie, pri jazde priamo (mimo oblúku) sú lyže nepokojné kvôli kontaktu malej plochy sklznice so snehom.
Rocker na lyžiach jednoznačne má svoje opodstatnenie pre účely jazdy v prašane, ale pre lyžiarov prevažne lyžujúcich v stredisku na upravených zjazdovkách je zbytočný, niekedy až kontraproduktívny.
Nie je Rocker ako Rocker
Rocker môže mať rôzne parametre:
Spôsob merania parametrov Rockeru
Netreba si rocker mýliť s twintip lyžou. Twin tip je len koncové vyhnutie päty nahor podobne ako má klasická lyža na špičke. Rocker je miernejšie zdvihnutie ale na väčšej dĺžke.
Rocker (kolíska, obrátená klenba) |
Camber (predpätie/klenba) |
|
Použitie |
Prašan Lyže dobre plávajú v prašane a nezabárajú sa do snehu vďaka miernemu zdvihnutiu špičky lyže. |
Zjazdovka Lyže dobre držia stopu v oblúku vďaka kontaktu celej hrany lyže so snehom. Umožňujú carvingový efekt. |
Výhody | Malá aktívna dĺžka lyže zjednodušuje nasadenie oblúka. | Dlhá aktívna hrana si drží prirodzený oblúk podľa krojenia lyže. |
Nevýhody | Lyža je na zjazdovke nestabilná, najmä pri priamom zjazde a nižších rýchlostiach | Špičky sa v prašane zabárajú, jazda je náročnejšia na lyžiarske schopnosti. |
Stručné porovnanie rockeru a klenby
Objednávky +421 940 640 002
Poradenstvo +421 940 640 002
Sledujte nás