• Svet skialpinizmu
 • E-shop
 • Bazár
 • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Rocker

Rocker (kolíska) alebo Camber (predpätie)

V posledných rokoch sa rozšírili lyže s profilomRocker („kolíska“ – doslovný preklad). Pôvodne určený skôr na freeridové široké lyže, aby mohli „plávať“ v prašane, sa Rocker začal používať aj pre zjazdové lyže a krátke slalomky.

rocker - titulok

Ako vyzerajú klasické lyže z profilu? Keď pár lyží postavíte sklznicou proti sebe lyže sa dotýkajú na špičke a päte avšak v strede pod viazaním sa lyže nedotýkajú, je tam medzera, klenba. Táto klenba je dôsledkom klasickej konštrukcie lyže systémom predpätia (väčšina lyží).Lyža s Rockerom (kolíska, negatívna alebo obrátená klenba) je konštruovaná tak, že lyže sa pod viazaním dotýkajú a smerom k špičke a päte sú pridvihnuté.
Predpätie lyže pomáha efektívne rozložiť váhu lyžiara zo stredu od viazania na špičku a pätu lyže čím sa docieli, že väčšia časť hrany je v oblúku (náklone) pri lyžovaní v kontakte so zjazdovkou (hovorí sa o „kontaktnej hrane“). Väčšia kontaktná hrana znamená lepšiu stabilitu, najmä na upravených a zľadovatelých zjazdovkách. Predpätie tiež dodáva lyžiam pružnosť a je takmer nutným predpokladom ak chcete jazdiť carving.

rocker-camber-real

Rocker - módny hit alebo užitočná vlastnosť?

Rocker sa prvý krát objavil v konštrukcii lyže roku 2001 od  kedy sa rýchlo rozšíril do mnohých freeridových modelov iných firiem, dnes sa Rocker bežne používa aj v zjazdových lyžiach. Skôr zdvíhajúca sa špička lyže umožňuje lepšie plávať v prašane a pripomína jazdu na vodných lyžiach.Pojem „Rocker“ sa prevzal práve z vodných športov.

vodne lyže
Lyže s Rockerom pripomínajú pridvihnuté špičky vodných lyží

Rocker zamedzuje situácii kedy sa špičky v prašane zabárajú a lyže autonómne si hľadajúvlastnú stopu, čo je nepríjemné najmä pri vyššej rýchlosti. Lyže s predpätím majú špičku lyže neustále v kontakte so snehom a predná časť hrany má sklon nabehnúť svojvoľne do oblúka podobne ako pri carvingu, túto situáciu možno eliminovať lyžovaním v záklone a držať tak špičky lyží odľahčené alebo lyžami s Rockerom skonštrukčne pridvihnutou špičkou.

Medzi hlavné nevýhody lyží s Rockerom patrí kratšia kontaktná hrana, lyže sú tak točivejšie a nestabilnejšie, horšie držia stopu. Na tvrdých a upravených zjazdovkách sa lyže s Rockerom kontrolujú ťažšie, pri jazde priamo (mimo oblúku) sú lyže nepokojné kvôli kontaktu malej plochy sklznice so snehom.

Rocker na lyžiach jednoznačne má svoje opodstatnenie pre účely jazdy v prašane, ale pre lyžiarov prevažne lyžujúcich v stredisku na upravených zjazdovkách je zbytočný, niekedy až kontraproduktívny.

Nie je Rocker ako Rocker

Rocker môže mať rôzne parametre:

 • z pohľadu konštrukcie:

parametre rockeru

  • VýškaRockeru(Splay) - výška špičky/päty nad zemou, vyšší rocker sa používa napr. pre skialpové modely lyží, nižší rocker sa odporúča ak sa jazdí aj na upravených zjazdovkách
  • Dĺžka Rockeru(Depth) - vzdialenosť konca špičky/päty po kontaktný bod, dlhší rocker je vhodnejší pre freeride do prašanu, na druhú stranu dlhší rocker skracuje aktívnu dĺžku lyže čím sú lyže obratnejšie, točivejšie ale tiež nestabilnejšie, slabšie držia stopu a menej vhodné na upravené zjazdovky

   Pozn.: Výška a dĺžka rockeru sa niekedy meria po koniec krojenia lyže a nie po koniec (špičky) lyže

parametre rockeru - ine
Spôsob merania parametrov Rockeru

  • Aktívna(dotyková/funkčná) dĺžka lyže – dĺžka časti lyže, ktorá je v kontakte so snehom pri zjazde priamo, dlhšia aktívna dĺžka zlepšuje stabilitu, lyža lepšie vedie stopu, lyža s kratšou aktívnou dĺžkou je točivejšia, hravejšia, pre začínajúcich vhodná na freestyle

 • z pohľadu umiestnenia:
  •  Úplný (full) rocker– lyža má úplný tvar kolísky, t.j. vôbec nie je prítomná tradičná klenba,  rocker začína už pod nohou a smeruje k špičke aj päte lyže, full rocker býva najčastejšie na širokých freeride twintipových lyžiach určených na Big mountain, lyže majú obyčajne veľký polomer (nad 30m), prípadne až opačné krojenie (reverse sidecut), full rocker je nevhodný na upravené a tvrdé zjazdovky kvôli krátkej aktívnej dĺžke/hrane, full rocker majú napr. Volkl Katana, Gotama.
   full rocker
  • Rocker špičky (tip rocker) – rocker je na špičke lyži, pod nohou má lyža klasický profil klenby – predpätie, tip rocker sa v súčasnosti používa na väčšine freeridových a skialpových lyží, čoraz častejčie už aj zjazdových lyží, tip rocker majú napr. Hagan Daemon a Corvus, Volkl Mantra a Inuk
   tip rocker
  • Obojstranný Rocker (s klenbou) – rocker je na špičke aj päte lyži, v strede pod viazaním je klasická klenba. Pozor na zámenu full rockera (nemá klenbu) a obojstranného rockera (má klenbu) . Obojstranný rocker je snahou o spojenie výhod rockera a klenby, rocker na špičke a päte umožňuje plynulú jazdu v prašane, klenba v strednej časti lyže do istej miery umožňuje vykrojenie oblúkov na upravených zjazdovkách, možnosti na carving sú však v porovnaní s lyžami s plnou klenbou (bez rockera) značne obmedzené (kratšia aktívna hrana/dĺžka). Obojstranný rocker majú napr. Armada JJ
   tip-tail rocker

Netreba si rocker mýliť s twintip lyžou. Twin tip je len koncové vyhnutie päty nahor podobne ako má klasická lyža na špičke. Rocker je miernejšie zdvihnutie ale na väčšej dĺžke.

Rocker
(kolíska, obrátená klenba)
Camber
(predpätie/klenba)

Použitie
Prašan
Lyže dobre plávajú v prašane a nezabárajú sa do snehu vďaka miernemu zdvihnutiu špičky lyže.
Zjazdovka
Lyže dobre držia stopu v oblúku vďaka kontaktu celej hrany lyže so snehom. Umožňujú carvingový efekt.
Výhody Malá aktívna dĺžka lyže zjednodušuje nasadenie oblúka. Dlhá aktívna hrana si drží prirodzený oblúk podľa krojenia lyže.
Nevýhody Lyža je na zjazdovke nestabilná, najmä pri priamom zjazde a nižších rýchlostiach Špičky sa v prašane zabárajú, jazda je náročnejšia na lyžiarske schopnosti.

Stručné porovnanie rockeru a klenby

Užívateľ

Prihlásenie