• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím na Slovensku (Gerlachovský štít 2655 mnm). Nachádzajú sa východne od Západných Tatier, pôsobia mohutnejšie a divokejšie – prevláda skala, kým v Západných Tatrách sú to rozsiahle trávnaté svahy, ktoré sú tým aj lavínoznejšie. No ani vo Vysokých Tatrách netreba lavínové ohrozenie podceniť, každoročne sa tam stane niekoľko smrteľných lavínových nehôd, preto lavínová výbava by mala byť stále samozrejmosťou.

Podľa návštevného poriadku TANAPu sú vyhradené trasy nasledovné :

Vyhradené trasy pre skialpinizmus

1.) vo Veľkej Studenej doline od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese,
2.) v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko.

Väčšina skialpinistov nedodržuje vyhradený skialpinistický areál a skialpinizmus vykonáva na celom území Vysokých Tatier. V nasledujúcich riadkoch opíšeme tie oblasti a zjazdy, ktoré sme sami prešli. Treba mať na zreteli, že väčšina týchto oblastí je mimo vyhradený skialpinistický areál a lyžovaním tu porušíme návštevný poriadok. Trasy a zjazdy opíšeme od západu na východ s poznámkou o obtiažnosti. Predpokladá sa, že kto sa vyberie do Vysokých Tatier má už nejaké skúsenosti so skialpinizmom, v lyžovaní v neupravenom teréne, používaní čakanu, mačiek a lavínovej výbavy.

Užívateľ

Prihlásenie