• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Kriváň

 
Kriváň 2494 mnm - atraktívny a často lyžovaný vrchol, vhodný pre čiastočne skúsených

Prístup je možný:

- od Troch studničiek (1140 mnm) z Podbanského - po letnom zeleno značenom turistickom chodníku prejdeme pásmom väčšinou mŕtveho lesa. Vyššie postupujeme cez pásmo kosodreviny šikmo nahor do sedla Priehyba.


Zo sedla potom väčšinou už bez lyží hrebeňom strmo na vrchol. Väčšinou treba použiť mačky, ak je moc tvrdo, treba mať po ruke aj čakan.

Žľab za sedlom Priehyba sa väčšinou netraverzuje (ako letný chodník) pre lavíny, na výstup sa preto používa hrebeň.


- od Štrbského plesa - po tatranskej magistrále sa dostaneme ku Jamskému plesu, potom sa väčšinou držíme letného modro značkovaného chodníka a nad pásmom lesa hrebeňa, ktorým pokračujeme až na vrchol. Nevýhodou tejto trasy je pomerne dlhý a nudný pochod po magistrále (stúpanie a klesanie), ktorou sa musíme aj vrátiť na Štrbské pleso /parkovisko/ - nevychutnáme si tak celý zjazd krivánskym žľabom, z ktorého musíme skoro vytraverzovať alebo môžme lyžovať presne po trase výstupu hrebeňom, čo však nie je také atraktívne. Výhodou je však vyššia nadmorská výška Štrbského plesa (1346 mnm), z ktorého začíname stúpať.

Zjazd
Priamo z vrcholu najskôr strmým svahom, ktorý prechádza do žľabu, žľabom dole.

Žľab sa neskôr zmierňuje.

Zo žľabu môžeme neskôr vytravezovať do sedla Priehyba a po zeleno značkovanom chodníku zlyžujeme dolu. Môžeme však pokračovať žľabom priamo dole až na Tri studničky. Pozor, v spodnej časti žľabu sa nachádza väčší vodopád, málokedy sa to dá lyžovať, preto ho treba obísť väčšinou zľava lesom (je tam však kalamita a veľmi ťažko je to prechodné).

Pod vodopádom je žľab miernejší s občasnými vývratmi, a neskôr lesnou cestou doprava po pravej strane potoka zlyžujeme priamo na Tri studničky.

Užívateľ

Prihlásenie