• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Malé Závraty a Baranec

Túto oblasť sme podľa lyžiarskych skúseností rozdelili do troch skupín, možností zjazdov je tu o niečo menej ako v oblasti Veľkých Závratov.

 

1. Málo skúsení
- Žiarske sedlo 17 (ľahké, pri zjazde sa treba držať letného turistického chodníka, lyžovanie poza Homoľu je nebezpečné pre možné lavíny zo Smreku a Baranca, nižšie treba prekonať rieku Smrečianku, na jar sa tam vyhrabávajú svište – nelyžovať preto tadiaľto).

- Plačlivé - južná hrana do Žiarskeho sedla, 16 (kondička a menšie skúsenosti nutné)

2. Čiastočne skúsení
- Plačlivé –JZ svah, žľab 15 (pekný zjazd, hore pozor na trčiace skaly)

- Smrek – žľab zo sedielka pred vrcholom18 (pekný, dlhý zjazd, v strede je zúžené miesto, ktoré sa dá obísť sprava)

- Smrek – žľaby z vrcholu 19, 19a, 19b (pekné zjazdy, v horných častiach trčia väčšinou skaly)

- Baranec – „Jarný“ žľab 21 (pekný, často lyžovaný žľab, najmä na jar, severná expozícia zabezpečuje, že sneh vydrží dlhšie).


3. Skúsení
- Smrek- žľab medzi Smrekom a Barancom 20 (v hornej časti trčia skaly, v dolnom úseku je žľab hodne úzky)

- Baranec - centrálny žľab22 - pre „fajnšmekrov“, pekný dlhý zjazd v severnej expozícii, v strednej časti je zúžené a strmé miesto – pozor, väčšinou je tam vytečený ľad. Toto miesto sa dá obísť variantou vľavo.

- Baranec – „maďarský žľab“ 23 (málo lyžovaný, divoký žľab, na dvoch miestach sú krátke vodopády - vytečený ľad a hrozia aj trčiace skaly).

- Baranec, žľab Bystrô 24 - jedná sa o grandiózny a najdlhší zjazd v oblasti, z vrcholu Baranca sa lyžuje na JZ najskôr širokým žľabom, ktorí sa nižšie zužuje do rokliny s vodopádmi (pozor na sifóny). Najväčší vodopád sa obchádza sprava. Žľab ústi nad chatkami Zora a Zoja. V závere treba prekonať rieku Smrečianku a vyjsť na cestu. V rokline musí byť dostatok snehu, inak je to nezjazdné, ak je snehu veľa, hrozia zas lavíny!!!

 


Pozn.: Na Baranec vystupujeme buď zo Žiarskeho sedla - pri prechode cez Smrek treba prekonať niekoľko skalnatých úsekov, väčšinou treba zložiť lyže a je to dlhé.

Vystúpať sa dá aj od severu popri Jarnom žľabe. Najskôr prejdeme popri starom vleku nad chatou – ďalej popri búde pod vlekom, zostúpime k Smrečianke, prejdeme na jej druhú stranu a potom strmo ľavým – jarným žľabom hore. Výstup po žltej značke z ústia doliny neodporúčame, chodník je sezónne uzatvorený - nedráždiť zbytočne ochranárov.

Užívateľ

Prihlásenie