• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Tichá dolina

Tichá dolina - sedlo Závory - Kôprová dolina

Jedná sa o veľmi dlhú, celodennú túru orientovanú najmä na dĺžku a šliapanie, zjazd je pomerne krátky, väčšinou sa šliape dolinami, čo môže byť pre niekoho dosť nudné. Doliny sú vhodné skôr na bežky.

Od parkoviska na Podbanskom sa vydáme po ceste, ktorá sa asi po 30 min. rozdvojuje. Odbočíme doľava a dlhou Tichou dolinou najskôr po ceste, neskôr, keď sa dolina stáča na východ chodníkom výjdeme z pásma lesa. Tiahlym, no nie príliš strmým stúpaním sa ocitneme v sedle Závory. Odporúčame odbočku doľava do Hladkého sedla, poprípade na Hladký štít, z ktorého sú nádherné výhľady na Poľské Tatry a dolinu Piatich Poľských stavov. Zo sedla Závory zlyžujeme dole Kobylou dolinou na polianku (orientačne náročné, veľa suchých stromov - možné vývraty), od ktorej držiac sa približne letného chodníka zlyžujeme na cestu v Kôprovej doline. Ďalej veľmi miernym zjazdom, väčšinou sa treba posúvať dole dolinou až na Podbanské. Uvedenú trasu je možné absolvovať aj opačne.

Upozornenie:
Prechod dolinami je ohrozovaný lavínami – pri výstupe Tichou dolinou je to z ľavej strany od Poľskej Tomanovej a najmä z veľmi lavinóznych žľabov z Červených vrchov. Kôprová dolina je zas ohrozovaná pri zjazde z pravej strany, zo žľabov od Liptovských kôp.

Užívateľ

Prihlásenie