• Svet skialpinizmu
  • E-shop
  • Bazár
  • Poradenstvo
FaceBookTwitterGoogle+

Žiarska dolina

 

 

 

 

 

Žiarska dolina patrí z pohľadu skialpinizmu medzi najznámejšiu, najnavštevovanejšiu a určite aj 7

najatraktívnejšiu dolinu v Západných Tatrách. Odporúčame každému návštevu tejto doliny, na svoje si prídu skialpinisti všetkých vekových kategórií, skúsenejší i začiatočníci. Samozrejmosťou by mala byť kompletná lavínová výbava (vyhľadávač, sonda, lopatka) a aspoň aká taká kondička.

Na základe žiadosti TJ Družba Smrečany-Žiar ako vlastníka Žiarskej chaty, udelil Krajský úrad životného prostredia v Žiline výnimku z návštevného poriadku Tatranského národného parku. Výnimka je platná pre Žiarsku dolinu a týka sa zmeny sezónnej uzávery pre vykonávanie pešej turistiky a skialpinizmu.

Zimná turistika

Aj počas obdobia sezónnej uzávery, t. j. od 1. novembra 2010 do 15. júna 2011, sa povoľuje pohyb turistov na nasledovných turistických značených trasách:

- Žiarska chata - rázcestie pod Homôľkou - Malé Závraty - pliesko pod Žiarskym sedlom - Žiarske sedlo po zimnom tyčovom značení (zelená značka), ktoré osadila 9. novembra Horská záchranná služba Západné Tatry-juh a strážca Správy TANAP-u,
- Žiarske sedlo - Plačlivé (Plačlivô/Plačlivý Roháč) (žltá značka),
- Žiarske sedlo - Smrek - sedlo Jamina (sedlo nad Pustým/Pusté sedlo) - Baranec - Kečka - Holý vrch - Malý Holý vrch - Stará Stávka - ústie Žiarskej doliny, parkovisko (žltá značka).

Skialpinizmus

Súčasne sa povoľuje vykonávanie skialpinizmu v lokalite Baranec - Jarný žľab a Žiarske sedlo - Malé Závraty - Žiarska chata po trase letného turistického značeného chodníka aj v období od 16. apríla 2011 do 15. mája 2011. Táto výnimka je platná do 30. októbra 2011. Po tomto termíne sa predpokladá schválenie nového návštevného poriadku Tatranského národného parku. Bližšie informácie je možné získať priamo na Žiarskej chate.


My sa v krátkosti budeme venovať tým zjazdom, ktoré sme sami zlyžovali, pridáme kompletnú fotodokumentáciu a cenné rady podľa vlastných skúseností. Jednotlivé zjazdy sme rozdelili do 3 kategórií podľa skúseností, pričom za každým zjazdom sa nachádza jeho číslo, pod ktorým ho nájdete v nákrese.

Prístup do doliny
Z Liptovského Mikuláša je dolina veľmi dobre prístupná buď vlastným autom alebo miestnou autobusovou dopravou. Autom sa dá dostať až na centrálne parkovisko (nestrážené) pred ústím Žiarskej doliny. Cez víkendy, sviatky a zimné prázdniny je parkovanie spoplatnené a miestnemu urbárskemu spoločenstvu zaplatíme podľa nás dosť vysokú sumu - 3,- Eur (dokonca aj poobede). Viacerí sa snažia plateniu vyhnúť tým, že parkujú kade tade popri ceste, pri chate Kožiar (je tam rampa), pri budove Horskej služby (je tam však zákaz a málo miesta) alebo dokonca na otočke autobusu. Z parkoviska sa dá pokračovať po ceste asi 2 km ku chate Baranec (je tam taktiež zákaz) a pri ceste väčšinou nie je možnosť zaparkovať. Ak si nechcete narobiť problémy, nakoniec sa zaplateniu poplatku asi nevyhnete.
Výstup dolinou vedie až po Žiarsku chatu (1325 mnm) po asfaltovej ceste - 5,284 km. V zime je prirodzene pod snehom, môžu sa tam vyskytnúť krátke úseky bez snehu (na jar) alebo krátke úseky vodného ľadu. Za pekného počasia býva v doline doslova invázia ľudí, pri lyžovaní z chaty treba byť opatrný.

Upozornenie k ohrozeniu výstupovej cesty na chatu lavínami
Výstup dolinou môže byť za zvýšeného alebo veľkého lavínového nebezpečenstva životu nebezpečný. Horská služba väčšinou dolinu uzatvorí, ale vždy sa nájdu odvážlivci, ktorí to nerešpektujú. Prístupovú cestu na chatu ohrozuje hneď niekoľko lavínových žľabov. Prvý žľab – „Bystrô“ ústi z Baranca po pravej strane cesty už za druhým kilometrom - nad chatkami Zora a Zoja (posledná veľká lavína tu spadla v r.2009 až na cestu).

Lavína storočia v roku 2009 kompletne vyčistila úsek zhruba nad 3,5 km až po chatu, cesta je tak ešte viac vystavená účinku lavín.

Ďalší nebezpečný žľab je zhruba za 4. kilometrom, pred mostíkom, kedy na cestu ústi nenápadný, ale o to nebezpečnejší žľab z Baranca - z Čiernych stien.

Ďalšie nebezpečné žľaby sú na ľavej strane, konkrétne žľaby z Ráztoky, z Jaloveckého sedla a najmä z centrálneho žľabu Príslopu, čo je jeden z najnebezpečnejších a najlavinóznejších žľabov na Slovensku. Keď prechádzame popod tento žľab, vždy s rešpektom a čo najrýchlejšie sa snažíme tadiaľ doslova prebehnúť. Ani na Žiarskej chate si nemôžete byť 100% istý, že ste v bezpečí, lavína storočia len tesne minula Žiarsku chatu, mierne ju poškodila a čiastočne porušila statiku aj na chate horskej služby o kúsok vyššie.

Ďalšie menšie či väčšie lavíny padajú z ľavého svahu Krásno nad Žiarskou chatou a ohrozujú výstupovú trasu ku všetkým zjazdom v tejto oblasti.

Je toho dosť, treba byť určite stále opatrný a obozretný.

Všetky výstupové a zostupové trasy začínajú a končia na Žiarskej chate, ktorej návštevu určite odporúčame. V roku 2006 bola chata kompletne prestavaná, zväčšila sa jej kapacita a najmä spoločenská miestnosť. Odporúčame pobudnúť tu pár dní, počas ktorých si môžte vychutnať väčšinu zjazdov v okolí. Odkaz - http://www.dolinky.szm.com/.

Výstupová trasa nad Žiarskou chatou
Celý priestor nad Žiarskou chatou sa delí na dve oblasti, Veľké a Malé závraty a oblasť Baranca. Veľké závraty je približne oblasť od Smutného sedla, cez Tri kopy, Baníkov po Príslop. Malé závraty je oblasť od Nohavice, Plačlivého, Žiarskeho sedla a Smreku.

Výstupová trasa je od Žiarskej chaty pre obe oblasti rovnaká. Vydáme sa na sever, prejdeme mostík a potom väčšinou po vyšliapanej stope pokračujeme ďalej. Stopa sa väčšinou drží letného turistického chodníka, po pravej strane je bývalý lyžiarsky vlek, až prídete k prvému prudšiemu zarastenému svahu, tzv. Terase. Pre obe oblasti sa odporúčame držať aj naďalej letného chodníka, ktorí sa stáča doprava a chvíľu prudšie stúpa. Približne po 200 m zbadáme vľavo voľnejší priestor a pár stĺpov bývalého vleku. Tadiaľto hore sa najjednoduchšie, väčšinou po stope, dostaneme „cik cak“ na „Terasu“- miestny názov. Tí, čo pokračujú smerom na Žiarske sedlo, treba sa stále držať letného chodníka a dlhým traverzom doprava vysoko ponad koryto Smrečianky vystúpať popri smerovníku (rozdvojka letných chodníkov - Žiarske a Smutné sedlo) až do Žiarskeho sedla.

SPRIEVODCA:
Veľké závraty
Malé závraty

Užívateľ

Prihlásenie